Agencje pracy wczoraj i dziś
editAgencje pracy tymczasowej mają w Polsce stosunkowo krótką historię. Pierwsze z nich powstały w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych, ale był to zmarginalizowany obszar rynku pracy. Tym bardziej, że w tamtych czasach pracownicy przeważnie całe życie zawodowe wiązali z jedną firmą a pracodawcy niechętnie zatrudniali kogoś na chwilę. Musiało minąć trochę czasu, żeby obie strony przekonały się, że praca tymczasowa może przynieść różnorodne korzyści.
Na popularyzację tego rodzaju pracy miały znaczny wpływ firmy z kapitałem zagranicznym. To właśnie one chętnie korzystały z usług agencji w sytuacji, gdy potrzebowały nagle większej ilości pracowników. Pracodawcy nie musieli szukać ich na własną rękę, zlecali to agencji, która zajmowała się rekrutacją.
Początki były trudne, nie brakowało piętrzących się problemów, jednak z roku na rok branża agencji pracy funkcjonowała coraz sprawniej. Przełomowy był rok 2003, kiedy to weszła w życie ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych a wraz z nią wszelkie uregulowania. Od tego momentu nastąpił dynamiczny rozwój tej formy pracy. Początkowo największą liczbę zatrudnianych przez agencję stanowiły osoby do 25 roku życia. Obecnie są to osoby do 35 lat, ale niemały jest też udział pracowników w przedziale 35 – 50 lat. Z biegiem czasu zmienił się też profil zatrudnianych osób. Kiedyś ten rynek był zdominowany przez pracowników fizycznych, dziś oprócz nich zatrudnia się też osoby do tak zwanych prac przy projekcie. Może to być np. wykwalifikowana księgowa do zrealizowania konkretnego zadania, zatrudniona na określony czas. Praca tymczasowa przestała być utożsamiana z tanią siłą roboczą. Zmiany, jakie zaszły w funkcjonowaniu agencji są korzystne i dla pracowników, i dla przedsiębiorców. Aktualnie właściciele agencji dążą do tworzenia partnerskich relacji z przedsiębiorstwami.
Bez elastycznych form zatrudnienia polska gospodarka nie będzie mogła się rozwijać. Agencje pracy tymczasowej dają tą elastyczność zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. Są świetnym rozwiązaniem dla studentów, emerytów chcących dorobić, ale i dla osób, które wracają na rynek pracy po przerwie.
Pracodawcy nie wyobrażają sobie już rynku pracy bez agencji, gdyż gwarantują one firmom możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby biznesowe i wspierają pracodawców także w innych obszarach. Na przykład agencja PartWork nie tylko pomaga w pozyskaniu pracowników, ale także wprowadza trendy dotyczące rynku pracy.
comments
comments for this post are closed