Coraz lepsza sytuacja uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy

edit

By PartWork Administrator 07-02-2024

Ostatni raport Narodowego Banku Polskiego rzuca światło na interesujące zmiany w zatrudnieniu i wynagrodzeniach uchodźców z Ukrainy w Polsce.

Wzrost zatrudnienia: Zaskakująco, pomimo trudnej sytuacji związanej z wojną, 64% uchodźców pracuje obecnie w Polsce. Ten fakt stanowi nie tylko dowód ich determinacji, ale także zdolności adaptacji do warunków rynkowych.

Wzrost wynagrodzeń: Przez ostatnie lata obserwujemy systematyczny wzrost zarobków zarówno dla uchodźców, jak i dla przedwojennych migrantów. Rekordowo niskie bezrobocie i rosnąca płaca minimalna są kluczowymi czynnikami tego zjawiska. Średnie wynagrodzenie uchodźców wzrosło o 38% w latach 2019-2022, a następnie o kolejne 6% w latach 2022-2023, osiągając średnio 3 500 PLN netto.

Profil pracowników: Warto zwrócić uwagę na strukturę uchodźców, w której zdecydowanie dominują kobiety (78%). Choć liczba mężczyzn jest nieco niższa, nie oznacza to gorszej sytuacji zawodowej – większość z nich jest zatrudniona (71%).

Wykształcenie i praca: Ciekawe spostrzeżenie to związek między wykształceniem a wyborem zawodu. Pomimo że większość uchodźców posiada wyższe wykształcenie, często pracują w sektorach nie wymagających specjalistycznych kwalifikacji.

Zdolności językowe: Warto podkreślić, że dla wysoko wykwalifikowanych Ukraińców znających język polski, konkurencja na rynku pracy staje się coraz bardziej otwarta. To z kolei przekłada się na wzrost szans na konkurowanie o różnorodne stanowiska.

Podsumowując, sytuacja uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy wykazuje pozytywny trend. Wzrost zatrudnienia, rosnące wynagrodzenia oraz rozwijające się kompetencje językowe sprawiają, że coraz więcej Ukraińców może cieszyć się stabilną sytuacją zawodową w Polsce.

comments

comments for this post are closed

Translate »