Praca zdalna czy biurowa?

Praca zdalna czy biurowa?

edit

By PartWork Administrator 21-02-2021

Praca zdalna

W dobie pandemii wiele firm zostało zmuszonych na zmienienie formy pracy na tryb zdalny. Dynamicznie rozwijająca się technologia w znacznym stopniu ułatwia nam to, ponieważ powstają nowe narzędzia umożliwiające komunikację między pracownikami, a istniejące programy prężnie się poprawiają i wprowadzają nowe możliwości, które przyczyniają się do polepszenia warunków pracy i zapewniają utrzymanie, a nawet poprawienie wyników. Taka sytuacja ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. W tym artykule chcemy się skupić na zaletach i wadach pracy poza siedzibą firmy oraz w niej.

Zacznijmy od korzyści, jakie niesie praca w domu dla pracowników. Dużo osób twierdzi, że dzięki temu są bardziej wydajni, ponieważ nie muszą tracić czasu i energii na wyszykowanie się i dojazd do biura, siadają bezpośrednio przed komputerem ze świeżą głową i mają o wiele lepsze pomysły.
Istnieje również możliwość wyższego wynagrodzenia. Dzięki temu, że pracodawca oszczędza na organizacji miejsca pracy i niezbędnym sprzęcie dla pracownika, może przeznaczyć środki na jego pensję.

Dla pracodawcy taka organizacja może mieć znaczenie w procesie rekrutacyjnym. Praca zdalna umożliwia zatrudnienie pracownika niezależnie od tego w jakiej odległości od firmy mieszka. Pozwala to pozyskać wielu specjalistów, którzy nie zgłosiliby się gdyby musieli dojeżdżać do siedziby biura. Współpraca ze specjalistami często wiąże się z nowymi pomysłami, które mogą znacznie podnieść wyniki firmy i wprowadzą nowe pomysły, które pozwolą na rozwój działalności.

Jednak praca zdalna wymaga od pracowników wysokiej samodyscypliny. Muszą oni samodzielnie ustalać sobie grafik i pilnować terminów. W domu pojawia się wiele rozpraszaczy, które mogą negatywnie wpływać na wydajność pracownika i w znacznym stopniu wydłużać czas poświęcony na określone zadania. 
Praca zdalna nie daje również możliwości fizycznego kontaktu z innymi pracownikami, przez co, nowe osoby nie są w stanie szybko wdrożyć się w prace. Szansa na poznanie niezawodnych technik innych osób często przyczyniała się do uzyskania lepszych efektów już na początku kariery.

Oczywiście uzyskiwane wyniki i efektywność pracy zależy indywidualnie od nastawienia każdego z pracowników.

Praca biurowa

Wiele osób zastanawia się czy sytuacja na świecie ulegnie poprawie i będzie możliwość wrócenia do pierwotnego trybu pracy. Dla niektórych jest to wyczekiwany moment, a dla drugich przykra konieczność. Zastanówmy się jakie zalety i wady niesie powrót do biura?
Najważniejszą z zalet jest fakt, że komunikacja odbywa się w dużo łatwiejszy sposób. Wystarczy odejść od biurka i zwrócić się do konkretnej osoby o pomoc. Podczas pracy zdalnej często nie wiemy do kogo się zwrócić, a niemożność zobaczenia problemu wydłuża czas jego rozwiązania.

Praca w siedzibie umożliwia na bezpośredni kontakt z innymi. Dla wielu osób jest to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i uzyskiwania wyników. Mamy również szansę na pracę w grupach, która zdecydowanie lepiej prosperuje jeśli możemy spotkać się osobiście z innymi pracownikami.

Należy również podkreślić, że pracując w biurze mamy wgląd we wszystkie sprawy, które są bieżącym tematem naszych współpracowników. Ponadto możemy obserwować ich efekty, co daje nam motywacje na poprawienie swoich działań aby im dorównać.
Jeśli chodzi o minusy, to głównym z nich jest fakt, że w biurze notorycznie ktoś prowadzi rozmowy, co może  dużym stopniu rozpraszać uwagę pracownika. Ponadto, nie każdy lubi być obserwowany, dlatego praca obok innych może ograniczyć kreatywność i pojawianie się nowych pomysłów.

Jak Państwo mogą zauważyć obie z form wykonywanej pracy niosą za sobą zarówno wady jak i zalety. Do pracodawcy należy zapoznanie się z nimi i podjęcie decyzji jaką formę chcą wprowadzić.

comments

comments for this post are closed

Translate »