Jak zmniejszyć rotację pracowników i zwiększyć ich zaangażowanie?

Jak zmniejszyć rotację pracowników i zwiększyć ich zaangażowanie?

edit

By Kateryna 29-03-2021

Obecnie wiele firm zmaga się z problemem nadmiernej rotacji pracowników.  Wiąże to się z dużymi kosztami i ryzykiem niewywiązania się ze zobowiązań względem kontrahentów.

Oto kilka wskazówek, jak można temu przeciwdziałać. 

https://lh5.googleusercontent.com/LLu0-AGGTcyt3tUgDT6ZY_ezNSZ5rYNo-dkW5z9SNxsAAewvEaT-ILB8a4z3tV0UW1Y6RaZjKNOqjblLrOa6TGz-zmu-AHItAStkI9iXGGuezk40d4Psbet0zbvHb9ERTgGQYZbV

Doceniaj i nagradzaj swoich pracowników

W zakładach produkcyjnych wielkie znaczenie ma dyspozycyjność pracowników. Kiedy spostrzeżesz, że któryś z nich jest wyjątkowo dyspozycyjny, otwarty na pracę i ewentualne zastępstwa, doceń i wynagrodź taką postawę. Robiąc to okażesz, że  jest to ważne i zauważalne dla organizacji. Być może, zachęci to też innych do większego zaangażowania. 

Podobnie, gdy pracownicy zrealizują solidnie jakiś projekt, lub wykonają zadanie szybciej, niż zakładał plan produkcyjny wynagrodź ich wysiłek np. dodatkową premią.

Rozmawiaj o planach związanych z firmą

Na sukces firmy składa się współpraca i wysiłek wielu osób. Zadbaj o to, by pracownicy czuli, że uczestniczą w jej rozwoju. Jeśli planujesz zmiany, komunikuj je z wyprzedzeniem. Warto też skonsultować je z pracownikami, by dowiedzieć się, czy są one naprawdę potrzebne. Nie narzucaj zmian z góry. Weź pod uwagę zdanie pracowników. Poczują przez to, że mają wpływ na procesy zachodzące w firmie, a nie są tylko trybikami w maszynie.

Zadbaj o onboarding            

Pozytywne nastawienie pracowników do firmy przekłada się na ich większą wydajność i motywację. Pracownicy powinni czuć, że są jej integralną częścią. Nie ważne, czy chodzi o pracowników tymczasowych, czy zatrudnionych na stałe. Jeśli przez odpowiednie działania onboardingowe poczują się częścią zespołu, wzrośnie ich zaangażowanie. Zwiększy się też prawdopodobieństwo powrotu pracowników tymczasowych do firmy, przy następnym szczycie produkcyjnym.

Spójrz na pracę tymczasową szerzej 

Wielkim atutem takiej formy zatrudnienia jest elastyczność.  Ale nie traktuj tego rozwiązania jako “tu i teraz”. Zadbaj o to, by pracownicy tymczasowi odnieśli pozytywne wrażenia z pracy w Twojej firmie i przy następnym szczycie produkcyjnym chcieli do niej wrócić.
Zapewnisz sobie odpowiednią ilość rąk do pracy, zaoszczędzisz czas i środki na wdrożenia.

Jeśli  przewidujesz, że będziesz potrzebował pracowników tymczasowych na dłużej, nie podpisuj co chwilę nowych umów, tylko od razu np. na rok. Zadbasz o poczucie stabilności i nie stracisz przeszkolonego pracownika, gdy inna firma zaproponuje mu trochę korzystniejsze warunki. 

Nawiąż ścisłą współpracę z Agencją Pracy

Korzystaj z jej usług nie tylko do pozyskania potrzebnych pracowników. Eksperci tam zatrudnieni udzielą Ci cennych sugestii i  wskazówek, usprawniających działanie firmy. 

Czasem się zdarza, że do pracy nie stawiają się wszyscy pracownicy, co może krytycznie wpłynąć na proces produkcji. Gdy problem ten się powtarza, agencja może zaproponować zwiększenie ilość pracowników na zmianie o 5-10%. Taka nadwyżka uchroni Cię przed brakiem wystarczającej ich ilości. Dzięki temu nie zaburzy się proces produkcyjny i wywiążesz się ze zobowiązań wobec kontrahentów.  

Pracownicy agencji zarekomendują też działania, które wpłyną na zwiększenie efektywności, czy zatrzymanie wartościowych pracowników na dłużej. 

comments

comments for this post are closed

Translate »