Jak zaplanować produkcję przy zmienności zamówień?

Jak zaplanować produkcję przy zmienności zamówień?

edit

By Kateryna 27-11-2020

Zmienność zamówień, jak i jej nieprzewidywalność, to problem, który spędza sen z oczu niejednemu właścicielowi firmy produkcyjnej. Zmienność w środowisku produkcyjnym wynika z zawodnego sprzętu, nieprzewidywalnej wydajności, zakłóceń pracy człowieka, wahań liczby i rozmiarów zamówień oraz wielu innych źródeł.

Każdy aspekt życia zawiera jakąś formę zmienności. Nie powinno więc dziwić, że w biznesie również będzie zmienność. Niejeden zakład produkcyjny planuje produkcję na bieżąco – z dnia na dzień. Firmy borykają się z problemami, czy wpłyną zamówienia, ewentualnie, czy im sprostają. Podpowiemy, jakie można wdrożyć tu rozwiązania.

Małe zróżnicowanie asortymentu w FMCG

Mając na uwadze, że np. okres do spożycia naszego produktu jest krótki, nie możemy go długo magazynować. Lepszą opcją będzie budowanie stoków magazynowych półproduktów. Trzeba się jednak liczyć z kosztami magazynowania, a nie są one małe. W tym przypadku pomocna będzie elastyczność operatorów i asortymentu produkcji. A jeszcze lepiej sprawdzą się elastyczne formy zatrudnienia. Umożliwi nam to realizację zamówienia w odpowiedniej ilości i na czas, a jednocześnie pomoże uniknąć niepotrzebnych kosztów przy spadku, czy braku zamówień. Warto wprowadzić elastyczne zatrudnienie, bo jest to doskonała recepta na  problemy ze zmiennością zamówień.

Duża zmienność zamówień 

Realizacja różnorodnych zamówień wymusza częste przezbrajanie maszyn. Załoga traci na tym procesie czas, który mógłby być spożytkowany na efektywną produkcję. Aby temu zapobiec warto wprowadzić system SMED (Single Minute Exchange of Die). System ten jest zbiorem technik i narzędzi umożliwiających skrócenie czasu  przezbrajania maszyn, urządzeń i procesów produkcyjnych. Oprócz tego warto wprowadzić model 5S opracowany w Japonii, który minimalizuje przestoje, standaryzuje metody pracy i procesy produkcyjne.

W firmach o dużej dywersyfikacji produkowanych wyrobów, może dojść do sytuacji, kiedy to  pojawia  się nadmiar produktów, na które nie ma zapotrzebowania i niedostatek tych, na które jest popyt. Budowanie stoków magazynowych i konieczność długiego magazynowania nadwyżki  towarów, nie daje gwarancji, że ilość innego asortymentu będzie wystarczająca i nie będzie problemów z  terminową realizację zamówień dla klientów. Jeśli produkujemy towar, który ma długi termin przydatności, rozwiązaniem może być budowa stoków półproduktów czy komponentów.

Warto też skorzystać z usług pracy tymczasowej. Gwarantuje to elastyczność w reagowaniu na wahania cykli zamówień, poprzez natychmiastowe dostosowanie poziomu zatrudnienia do aktualnego popytu. 

Logistyka i E-commerce

W czasie pandemii COVID-19 handel przeniósł się ze sklepów stacjonarnych do Internetu. Logistyka i e-commerce, to branże, w których zmienność zamówień przewyższa ostatnio możliwości realizacyjne.  Sprawny łańcuch dostaw i prawidłowe zarządzanie są kluczowe dla efektywności w funkcjonowaniu tych sektorów. Rozwiązaniem tutaj może okazać się outsourcing procesów, który zapewni nam realizację dostaw w jak najkrótszym czasie, gdy tego potrzeba i nie będzie generować dodatkowych kosztów, gdy spadnie ilość zamówień.

Stosując te rozwiązania, w czasie dużej zmienności rynku i potrzeb konsumentów, mamy gwarancję optymalizacji kosztów i funkcjonowania w nowej rzeczywistości.

Jeśli potrzebujesz wsparcia we wprowadzeniu powyższych optymalizacji, skontaktuj się ze nas: kontakt@part-work.pl

comments

comments for this post are closed

Translate »