Jak poprawić morale załogi i zwiększyć wydajność?

Jak poprawić morale załogi i zwiększyć wydajność?

edit

By PartWork Administrator 26-03-2021

https://lh4.googleusercontent.com/Ujm6afamgNrFhmEd-4nVI1FYtWwRDIZ_gekyxw1_n5cEAZv8YkEqQzOPjFs-PAV8pZ69qZFOUeKtkIPg0QtENfnMt-nTu2oPylP4pTmge9sNzlrVz94F_MoQznImQkJH8zeYNtQL

Kiedy spadają morale wśród pracowników nieuniknionym jest, że w najbliższym czasie nastąpi również spadek ich wydajności, czy wzrost rotacji.
A to z kolei  przełoży się, prędzej czy później, na mniejsze zyski finansowe firmy.
Aby temu zapobiec należy uważnie obserwować zespół i zwrócić uwagę na takie sygnały jak:

  • – brak entuzjazmu wśród załogi,
  • – zwiększoną absencję pracowników, 
  • – mało efektywną współpracę, 
  • – częste pomyłki przy wykonywaniu zadań, 
  • – niechętne uczestnictwo w spotkaniach wewnętrznych.

Co więc zrobić, aby podnieść morale wśród pracowników?

Pierwszym krokiem jest znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy.
Mogą Ci w tym pomóc liderzy zespołów. Zorganizuj z nimi spotkanie i wysłuchaj ich spostrzeżeń. Ważnym aspektem jest, by managerowie dawali swoim podopiecznym pozytywny przykład. Dbając o morale pracowników przyczyniają się do szybszej realizacji zadań i optymalizują przychody firmy. 

Dobrą metodą jest też przeprowadzenie anonimowej ankiety wśród pracowników. Dzięki temu uzyskasz wiarygodne informacje na temat tych obszarów, które wymagają naprawy.
Zapewnij również pracownikom możliwość wyrażania opinii na tematy związane z firmą. Ty uzyskasz ważne informacje i trafne uwagi, a pracownik poczuje się dowartościowany i poważnie traktowany. Będzie mieć poczucie, że jest integralną częścią organizacji. 

Pracownicy bardziej angażują się w realizację zadań, jeśli czują, że przełożeni wsłuchują się w ich opinie i biorą je pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Realny wpływ na działalność firmy buduje poczucie identyfikacji.

Gdy już zdiagnozujesz przyczyny wprowadź program naprawczy.

Musi być on oczywiście adekwatny do zaistniałych problemów. 
Najczęściej sprawdzają się tu takie działania jak:

  • -dopasowanie do zadań odpowiednich osób,
  • -umożliwienie pracownikom rozwoju,
  • -wskazanie ścieżki kariery,
  • -zwiększenie wynagrodzenia w miarę możliwości,
  • -wprowadzenie dopasowanych benefitów. 

Morale pracowników w zespole jest ściśle powiązane z poczuciem bycia docenianym. Pracownicy potrzebują potwierdzenia, że dobrze wykonują swoje obowiązki. Dobrze działają wewnętrzne konkursy, a satysfakcja związana z wygraną to ważny czynnik motywacyjny. Warto w firmie zbudować bezkosztowy albo nisko kosztowy system podziękowań i docenienia. Mogą to być pochwały od przełożonych, czy drobne nagrody.

Satysfakcja z pracy prowadzi do większej efektywności.  A to z kolei przekłada się na lepsze wyniki firmy. 

Skorzystaj z pomocy doradztwa personalnego.

Jeśli brak ci czasu, czy też wolisz się zająć strategicznymi zadaniami firmy, nawiąż współpracę z zewnętrznym partnerem. Uzyskasz profesjonalną pomoc w zdiagnozowaniu i rozwiązaniu  problemu. 

Fachowcy z firmy outsourcingowej zajmą się opracowaniem strategii zarządzania załogą lub zasilą firmę pracownikami odpowiednio dopasowanymi do Twojej organizacji.

comments

comments for this post are closed

Translate »